On average, you can expect to spend up to $10,000 per year on living expenses in Brisbane. This includes food, clothing, accommodation, transport and health care. The Day to Day section of this website is aimed at providing more detailed information about living expenses in Australia.

Brisbane has a number of chain Supermarkets, including one only five minutes walk from Auran. We have listed the prices of some basic items. Additionally, you can visit the websites, of two of these chains.

Coles

Woolworths


Food
750 gram loaf of bread $1.97
Margarine/Butter 500grams $1.75
Fresh Pure Orange Juice $3.67
Coke - Corner Store
Can $1.50
2 Litre $3.60
Coke - Supermarket
Can $14 for 24
2 Litre $ 2.20
Cheese 500 GRAMS $2.20
Frozen Pizza 500 grams $2.97
Ice-Cream - 2 Litres $2.99
Sugar - 1 kilogram $1.25
Arnotts biscuits (sweet) 250 grams $1.75
Crumpets - 6 pack $1.07
Muffins - 4 pack $2.97
 
Vegetables
Potatoes $0.99 per kilo
Pumpkin $0.39 per kilo
Apples $1.99 per kilo
Oranges $2.49 per kilo
 
Meat
Leg of lamb $4.99 per kilo
Choice grade Beef Mince $4.99 per kilo
Chicken Thigh Fillets $6.99 per kilo
Mixed Chicken portions $2.99 per kilo
BBQ Sausages $1.99 per kilo
Rump Steak $7.99 per kilo




Toiletries
Toothpaste - 110grams $1.75
Toothbrush - single $1.99
Hair Shampoo - 375ml $2.97
Hair Conditioner - 375 ml $2.97
Soap - 6 pack $2.00
Toilet Paper - 6 pack $3.87